Главная » Готовые работы » Контрольные » Экология

«Основи екології»
[ Скачать с сервера (89.5 Kb) ] 30 Июн 2014, 19:27
Завдання 1. 
 
Коловорот вуглецю. Схема.
 
В основі біогенного круговороту вуглецю лежить неорганічна речовина – диоксид вуглецю. У природі С2 входить до складу атмосфери, а також перебуває в розчиненому виді в гідросфері.
Включення вуглецю до складу органічної речовини відбувається в процесі фотосинтезу. У результаті цього процесу на основі вуглекислого газу й води  утворюються цукри. Надалі, інші процеси біосинтезу перетворять їх у більш складні органічні речовини. Ці з'єднання формують тканини фотосинтезуючих організмів і служать джерелом органічних речовин.
У процесі подиху всі організми окисняють складні органічні речовини в остаточному підсумку до С2, який виводиться в зовнішнє середовище й знову утягуватися в процес фотосинтезу. Вуглецевмісні органічні сполуки тканин живих організмів після їхньої смерті зазнають біологічному руйнуванню редуцентами. У результаті цього процесу вуглець у вигляді карбонатної кислоти знову надходить у круговорот.
 За певних умов розкладання, що накопичується з мертвих залишків у ґрунті йде вповільненим темпом через утвір гумусу, мінералізація якого під впливом грибів і бактерій відбувається з низькою швидкістю. У деяких випадках ланцюг розкладання органічної речовини буває неповною. Зокрема, діяльність організмів-деструкторів може пригнічуватися недоліком кисню або підвищеною кислотністю. У цьому випадку органічні залишки накопичуються у вигляді торфу, вуглець не вивільняється й круговорот припиняє. Аналогічним чином у минулі геологічні епохи відбувався утвір кам'яного вугілля й нафти. Спалювання викопного палива в цей час повертає вуглець, виключений раніше із круговороту, в атмосферу. У гідросфері припинення круговороту вуглецю пов'язана із включенням С2 до складу СаСО3 у вигляді вапняків. У цьому випадку вуглець вимикається із колообігу на цілі геологічні епохи до підняття органогенних порід над рівнем моря. Тоді колообіг відновляється через вищелачування вапняків атмосферними опадами, а також біогенним шляхом під впливом лишайників, корінь рослин.
 
Круговорот вуглецю в біосфері:
 
Круговорот углерода в биосфере
 
Між сушею й Світовим океаном відбувається постійна міграція вуглецю. Переважає винос цього елемента у формі карбонатних і органічних сполук із суши в океан. Вступ вуглецю зі Світового океану на сушу відбувається в незрівнянно менших кількостях, і те лише у формі вуглекислого газу, що дифундує в атмосферу й стерпного повітряними плинами.
Сумарна кількість вуглекислого газу в атмосфері планети становить не менш 2,3∙1012 т., у той час як зміст його у Світовому океані оцінюється в 1,3∙1014 т. У літосфері у зв'язаному стані перебуває 2∙1017 т. вуглекислого газу. Значна кількість вуглекислого газу втримується й у живій речовині біосфери (близько 1,5∙1012 т.), тобто майже стільки, скільки у всій атмосфері. Вуглекислий газ атмосфери й гідросфери обмінюється й обновляється живими організмами за 395 років.

Завдання 2. 
 
Класифікація організмів по відношенню до екологічних факторів.
 
Екологічні групи організмів за відношенням до світла
1. Екологічні групи рослин:
– світлолюбні (геліофіти) – рослини, що пристосовані до життя при повному сонячному освітленні (сосна, модрина, береза, пшениця).
– тіньолюбні (сціофіти) – рослини, що не переносять прямої сонячної радіації і нормально розвиваються лише в затінених місцях (напр., квасениця, пшінка).
– тіньовитривалі – рослини, що можуть нормально розвиватись при значному затіненні (копитняк, пшінка та ін.).
2. Екологічні групи тварин:
«денна» група – розвинений зір, розрізняють кольори;
«нічна» група – великі очі, колірний зір не розвинений, за відсутності світла органи зору редуковані
Екологічні групи організмів за відношенням до вологи
1. Екологічні групи рослин:
– гігрофіти – рослини, пристосовані до життя в умовах надмірного зволоження ґрунту (напр., калюжниця болотна, ситник мілководний, частуха подорожникова та ін.).
В залежності в яких місцях зростають гігрофіти їх поділяють на дві групи:
1.  гідатофіти – рослини, які цілком або більшою своєю частиною занурені у воду. Серед гідатофітів одні не прикріплені коренями до ґрунту (ряска), інші – прикріплені (латаття).
2.  гідрофіти – рослини, що прикріплені до ґрунту і нижньою частиною занурені у воду (напр., стрілолист, комиш, очерет та ін.).
– мезофіти – рослини, що ростуть в умовах середнього зволоження (напр., конюшина лучна, тимофіївка лучна, костриця лучна та ін.). В цю групу входять різноманітні рослин, які займають проміжні по вологості місцезростання між гігрофітами і ксерофітами. Більшість же рослин являються типовими мезофітами. До них відносять більшість рослин наших лук, лісів. Культурні рослини також є мезофітами.
– ксерофіти – рослини, що ростуть в посушливих умовах. Вони переважають в евроазіатських степах і пустинях, на південному березі Криму, по берегах Середземного моря, в степах і пустинях Африки, Австралії, Північної і Південної Америки.
За характером пристосування ксерофіти поділяються на два основних типи:
1.  сукуленти (кактуси, алое, молочаї, агава)
2.  склерофіти (ковила, сосна, ялівець, верес).
– тропофіти – рослини, що пристосувалися в процесі еволюції до життя в умовах з чергуванням вологої й посушливої пір року (напр., листяні дерева, багато надгрунтових лишайників).
2. Екологічні групи тварин:
вологолюбні;
– сухолюбні;
– посухостійкі.
Адаптації у тварин: пиття, їжа, метаболічна вода, морфологічні особливості.
Екологічні групи організмів за відношенням до тепла
1. Екологічні групи тварин:
– пойкілотермні (холоднокровні) – тварини, температура тіла яких змінюється при зміні температури навколишнього середовища (всі безхребетні, риби, плазуни).
– гомойотермні (теплокровні) – тварин, які в процесі еволюції набули здатності до терморегуляції (птахи, звірі).
Кожен із цих видів має певний температурний оптимум:
1.  евритермні – витримують значні коливання температури (більшість наземних тварин).
2.   стенотермні – пристосовуються лише до певної температури.
У холоднокровних тварин – поведінкова терморегуляція – вони уникають несприятливих температур.
У теплокровних наступні способи терморегуляції:
– фізична терморегуляція (волосся, пір’я, підшкірний жир, спосіб випаровування води, зміна кровообігу кінцівок);
– хімічна  терморегуляція (бура жирова тканина, накопичення гліцерину в тканинах, здатність до анабіозу);
– поведінка тварин.
Екологічні групи організмів за відношенням до родючості ґрунту
1. Екологічні групи рослин:
– мегатрофи – рослини, що ростуть на багатих ґрунтах і є своєрідними їх індикаторами (наприклад, ясен, дуб, бузина та ін.).
– мезотрофи – рослини, що займають проміжне по відношенню до родючості Ґрунту положення між евтрофними і оліготрофними рослинами (наприклад, ялина та ін.).
– оліготрофи (оліготрофи) – рослини, які невибагливі до мінерального живлення і ростуть на бідних ґрунтах (селагінела, традесканція).
Категория: Экология | Добавил: Lisa
Просмотров: 7712 | Загрузок: 426 | Рейтинг: 4.8/5